Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespiti | Öztürk Tesisat

Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespiti

Günümüzde, teknolojik gelişmeler ile birlikte evlerimizde kullandığımız cihazların tümü insan ihtiyaçlarını karşılamak ve konforu en yüksek seviyeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır. Bu sebeple arıtma, ısınma, soğutma, elektrik ve su ihtiyaçlarımızı karşılayan donanımlar daha komplike bir hal almıştır. Kablo, tesisat ve giderler evlerimizin baş köşelerinde kötü manzaralara sebebiyet vermemek için mümkün olduğunca duvar içi ve yer altlarına gizlenmeye çalışılmıştır. Hal böyle olunca gözle görülemeyen duvar içi tesisatlarda oluşabilecek arıza ve sızıntılar için ileri teknolojiden yararlanılarak üretilen birtakım cihazlardan faydalanmak durumunda kalabiliyoruz.

Tesisatımızda Su Kaçağı Olduğunu Nasıl Anlarız?

* Ev ve iş yerlerinde su tesisatı kaçağının erken tespiti için bizim de yapabileceğimiz birtakım gözlemler mevcuttur. Eğer su tesisatında bir kaçak mevcut ise;
* Su tesisat sayacımız hiçbir vana ve musluk açık değil iken hareket gösteriyordur. Tüm vana ve muslukları kapayarak gözlemlememiz gerekir.
* Nem ve kanalizasyon ortamını seven haşereler ile olası bir su kaçağı durumunda kaçağın olduğu yerlerde sıkça karşılaşabiliriz. Var ise bu gibi yerler kontrol edilmeli.
* Tuvalet ve banyomuzun fayanslarından geçen tesisatını yenilemiş isek ve hali hazırda hala alt katta oturan komşumuzun tavanında rutubet, nem ve su kaçağına bağlı damlacıklar görülüyor ise kaçak devam ediyordur. Alt kat komşumuzdan tesisat sonrasındaki * gelişmelerle ilgili bilgi almalıyız.
* Olası bir kaçak herhangi bir belirti vermeden sadece faturamıza da yüksek bedellerle yansıyabilir. Diğer aylarda kullanılan su miktarları ile karşılaştırmakta fayda var.
* Duvar ve yerlerdeki kaçak durumlarında, fayanslarda ya da fayans derz aralıklarında sararmalar, küflenmeler görülebilir. Bu gibi durumlarda tesisatçımıza haber verebiliriz.

Neden Kameralı Su Kaçağı Tespiti Yaptırmalıyız?

Kameralı su kaçağı tespiti yaptırmanın bize en büyük avantajı kaçağı nokta atışı yaparak bulmak ve fazladan fayans ya da duvar kırmanın önüne geçmektir. Bu durum tüm banyonun kırılmasını önleyerek bize hem maliyet açısından büyük bir avantaj sağlar hem de banyo ve tuvalet görünümünün bozulmasını engeller.

Dinleme cihazı: Hassas bir cihaz kullanarak kaçağın yerini tespit eden en yaygın ve etkili yöntemdir.
Nem Ölçer: Üç santimetreye kadar derinlikteki nem ve su miktarını ölçmekte kullanılan bir yöntemdir.
Termal Kamera: Genellikle sıcak su tesisatının nereden geçtiğini görmek için kullanılır. Su tesisatının yerini belirledikten sonra kaçağın nokta tespiti için diğer cihazlardan yardım alınır.

Öztürk Tesisat sayesinde su kaçağı tespiti çok kolay!

2024 © Tüm Yasal Hakları Öztürk Tesisat'a Saklıdır.

Software & Desing By İbrahim DEMİR

Yukarı